sob.. lis 2nd, 2024
pan dokłada drewno do kominka

Marzyłeś kiedyś o salonie z kominkiem? Takim gdzie unosi się zapach palonego drewna, a z paleniska bije ciepło sprawiające, że każdy jesienny i zimowy wieczór staje się przyjemnym doświadczeniem? Możliwość ogrzania się po powrocie z pracy, albo sanek z dziećmi, to wspaniałe wspomnienia, które pozostaną z tobą na lata. Dom z kominkiem zawsze kojarzył się z rodzinnym ciepłem, przytulnym otoczeniem i na zawsze pozostawia same dobre wspomnienia. W swoim domu warto zainstalować kominek, ponieważ poprawiają one komfort i estetykę domu. Niestety jego wybudowanie w salonie nie jest takie proste. Warto zadbać o miejsce na kominek już od samego początku projektu domu, ale i to może być ciężkie i trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników.

Jakie są sposoby korzystania z kominka?

Zanim zdecydujesz się na zakup kominka musisz poważnie zastanowić się jak będziesz z niego korzystać. Istnieją 3 główne sposoby używania kominka, które wprowadzają dużo wątpliwości przy zakupowych decyzjach:

  • kominek używany okazjonalnie – montuje się go tylko po to by korzystać z przyjemności płynącej z patrzenia na ogień, albo do ogrzewania salonu w chłodniejsze wieczory, gdy centralne ogrzewanie jeszcze nie pracuje
  • kominek jako pomocnicze źródło ciepła – jest przydatny w porach przejściowych, czyli na późną jesienią i wczesną wiosną. Pozwala ograniczyć wydatki na gaz czy też olej opałowy. Wspomaga podstawowy układ grzewczy i zastępuje kocioł gazowy w przypadku jego awarii, ale nie jest w stanie całkowicie go zastąpić. Wydaje się to najlepszym rozwiązaniem, pomagającym zaoszczędzić na kosztach gazu czy też oleju opałowego
  • kominek jako główne źródło ciepła – choć teoretycznie można by ogrzewać cały dom jedynie ciepłem pochodzącym z kominka, to zgodnie z prawem nie może być to jedyne źródło ciepła. Każdy budynek i tak musi być wyposażony w urządzenia grzewcze, które nie będą piecami, trzonami kuchennymi ani kominkami. Okazuje się jednak, że w praktyce mogą to być nawet grzejniki elektryczne rozmieszczone po domu. Chociaż należy pamiętać, że nie jest to zbyt wygodne rozwiązanie.

Gdzie w swoim domu umieścić kominek?

Kominek służy nie tylko do ogrzewania domu. Kominek może stanowić centralny punkt pomieszczenia, dlatego należy go umieścić w miejscu, z którego będzie widoczny z innych części domu. Mimo to nie każde miejsce będzie się do tego nadawać. Kominek, jeśli tylko nie jest elektryczny, a raczej nie o takim mówimy, musi mieć ujście przez dach, czyli musi posiadać komin. To tutaj pojawiają się pierwsze problemy bo nie w każdym miejscu da się taki komin zbudować.

Zaplanowanie kominka na ściankach działowych oznacza utratę dużej ilości przestrzeni. Ściany muszą być wtedy pogrubione tak, aby mieć wystarczająco dużo miejsca na wszelkiego rodzaju przewody wentylacyjne. Z drugiej strony, można postawić kominek na ścianie zewnętrznej domu, lecz wtedy będzie on musiał stać na uboczu i nie będzie stanowił centralnego punktu salonu. Zanim zaczniesz, warto stworzyć plan domu i wyobrazić sobie, jaki rozmiar kominka będzie pasował do kształtu i stylu przestrzeni. Istnieje wiele rodzajów kominków, z których można wybierać, wszystkie dostosowane do różnych potrzeb.

Jak sprawić by kominek dobrze działał i zachował sprawność na lata?

Niezwykle istotnym w przypadku działania kominka jest tak zwany “ciąg kominowy”. Ciągi kominowe są niezbędne do podtrzymania płonącego ognia. Ciąg ten pojawia się, gdy występuje różnica ciśnień między wnętrzem i zewnętrzem komina, która powoduje napływ powietrza do komina. Gazy spalinowe są następnie wciągane do komina przez różnicę ciśnień, zapalając każdy materiał palny wewnątrz. W większości kominków ciąg jest wytwarzany przez płonące węgle wytwarzające własne ciepło konwekcyjne. Niektóre przepustnice lub klapy używa się do regulacji lub zmiany tego przepływu powietrza. Robi się to w celu zapewnienia różnych poziomów mocy cieplnej i wydajności.

Ważne jest by takowy ciąg działał poprawnie, co zniweluje potencjalne ryzyko wydostania się dymu do wewnątrz pomieszczenia. Dym wydostający się z komina jest niebezpieczny nie tylko dla ludzi. Może również prowadzić do ciemnych plam na ścianach i sufitach oraz na meblach. Z tych powodów dla posiadacze kominka niezbędnie muszą zaopatrzyć się w tak zwany regulator ciągu kominowego. Gwarantuje on bezpieczeństwo poprzez sprawdzanie funkcjonowania ciągu kominowego.

 

By Darek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *