sob.. lip 20th, 2024
działka budowlana

Posiadanie domu jest bardzo pożądanym kamieniem milowym w życiu. Często wiąże się to ze zbieraniem funduszy przez lata, albo zapożyczaniem się w banku czy też u rodziny. członków. Planowanie domu może być trudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli nie znasz szczegółów tego procesu. Pierwszym krokiem do zakupu domu jest ustalenie, jaki rodzaj nieruchomości chciałbyś posiadać. Można to zrobić z pomocą rodziny i przyjaciół lub konsultując się z ekspertami, takimi jak agenci nieruchomości lub pożyczkodawcy. Mając wybrany pożądany projekt stoimy przed decyzją wyboru naszej wymarzonej działki i tutaj zaczynają się duże problemy. Przecież lokalizacja musi być perfekcyjna, ukształtowanie terenu komfortowe, sklep spożywczy pod nosem, lecz jednak nie za blisko by hałas ulicy nie przeszkadzał w odpoczynku. Jak więc zabrać się za znalezienie odpowiedniego miejsca na budowę domu? W tym artykule postaramy się Ci pomóc.

Dwa podejścia do wyboru działki i budowy domu

Odwieczne pytanie “Co było pierwsze – jajko czy kura?” w tym przypadku staje się i naszym dylematem. Przyjmuje jednak postać: “Co wybrać pierwsze – działkę czy dom?” Z jednej strony mając wybierając najpierw dom, nie ogranicza nas rozmiar działki. Możemy puścić wodzę fantazji i zdecydować się na projekt naszych marzeń. Niestety pojawić się może pewien istotny problem. W okolicy naszej wymarzonej lokalizacji nie znajdziemy działki, na której uda nam się umieścić nasz dom. Z drugiej jednak strony wybierając najpierw działkę stawiamy na siebie ograniczenia przy wyborze domu. Mimo to mamy przynajmniej pewność, że nasza działka znajduje się tam gdzie chcemy i wygląda tak jak sobie wymarzyliśmy. Ale czy na pewno?

Jak wybrać działkę?

Nie każdy może pozwolić sobie na długie godziny spędzone na objazdach po okolicy, w której chcemy postawić dom. Dlatego warto skorzystać z technologii i za pierwszym razem przyjrzeć się okolicy z lotu ptaka dzięki mapom satelitarnym dostępnym w internecie. Gdy już wypatrzymy sobie odpowiednie miejsce warto sprawdzić czy nie posiada ono strony internetowej, gdzie znajdują się aktualne zdjęcia i szczegółowe parametry działki. Może nam to pomóc w ewentualnym wcześniejszym odrzuceniem potencjalnego miejsca.

Dopiero gdy uzbroimy się w niezbędne informacje wybierzmy się na miejsce. Zabierzmy ze sobą osobę bezstronną, znajomego który pomoże nam krytycznie podejść do tematu i obiektywnie ocenić potencjalne miejsce. Spacerowanie po działce, obserwowane widoków z różnych punktów, poznanie potencjalnych sąsiadów może być niezwykle kluczowe. Możesz zakochać się w estetyce nieruchomości, ale może się okazać, że profesjonalni deweloperzy ostrzegają Cię przed problemami takimi jak drenaż, erozja gleby i inne problemy z mikroklimatem. Równie ważne przed ostateczną decyzją jest przejrzenie ksiąg wieczystych.

Szczegóły przy budowaniu

Poza samymi walorami estetycznymi istotne jest zwrócenie uwagi na pewne szczegóły. Zainstalowanie prądu, wody, miejsce na szambo, wszystko to ma istotne znaczenie i będzie miało wpływ zarówno na budowę, jej koszta jak i na późniejszą eksploatację domu. Sprawa prądu jest dość prosta. Wystarczy zlokalizować skrzynkę i poprosić elektryka o konsultację i pomoc. Podpięcie wody może okazać się znacznie trudniejsze. To jak to zrobimy zależy od jedynie od nas, ale trzeba wiedzieć, że metod jest kilka.

Możemy skorzystać z opcji począwszy od studni głębinowej, aż po igłofiltry. Jako iż temat jest dość rozbudowany warto zasięgnąć rad specjalisty. Wybór szamba też stanowi niemały problem, ale tutaj pomogą nam strony internetowe specjalizujące się w tym temacie. Warto zajrzeć jeszcze przed kupnem działki by wiedzieć co będzie nas czekać gdy budowa już ruszy. Może się okazać, że pojawią się problemy nie do przejścia i dlatego lepiej poznać je jeszcze przed kupnem niż musieć radzić sobie z nimi później.

Poproś o pomoc pośrednika

Zanim podejmiesz jakiekolwiek wiążące decyzje skorzystaj z pomocy pośrednika. On pomoże Ci podjąć najważniejsze decyzje. Pokaże opcje by zawęzić wybór wyszczególniając dobre i złe cechy każdej z działek. Wiele rzeczy może wpłynąć na Twoje myślenie o działce, wielkość, lokalizacja, sąsiedztwo, widoki no i oczywiście cena. Weź to wszystko pod uwagę i poradź się pomocy dobrego specjalisty, który chłodnym okiem oceni Twój wybór.

By Darek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *